Geçmişte, bilgi güvenliğinin önemi herkes tarafından bilinmiyordu. Ancak bugün güvenlik önlemlerini almak için bir pazar oluştuğu görülmektedir. Ülkemizde 7 Nisan 2018 tarihinde uygulanmaya başlanan 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na göre bilgi güvenliğinin birçok yönünün değişeceği gözlenmiştir. Fakat bunun başlangıç ​​noktası ne olmalı? Elbette bu iş için güvenlik testleriyle başlamak en iyisidir. Penetrasyon testi veya bilinen en sivri test veya isimlendirme testi birçok test içeren çok önemli bir tarama ve güvenlik açığı tespit aracıdır. 

Sosyal mühendislik, ağ güvenliği, ddos ​​testleri, Internet uygulama testleri vb. Birçok alanda bilişim teknolojisi uzmanlarının sınanması, güvenlik önlemlerinin en yaygın yollarını belirleme ve açıklık analizi araçlarından biridir. Özellikle, dahili sistemler arasında derinlemesine tarama yoluyla, açıklığa açık bir şekilde maruz kalabilecek hassas sistemlerin siber saldırılarına karşı bilgi güvenliğinin durumunun net bir resmi alınabilir. Ancak, burada unutulmaması gereken 2 önemli unsur vardır. İlk unsur, testlerin kurumların ihtiyaçlarına yönelik olmasıdır. İkinci faktör, güvenlik uzmanlarının yapılacak testler için en uygun şekilde seçilmesi gerektiği, 

Güvenliği artırmak için yapılan penetrasyon testi s, işin yalnızca ilk boyutudur. Ancak, bir sonraki fazın daha zor olacağına dikkat edilmelidir. Güvenlik testleri sonucu açıklıkları kapatmak da önemlidir. Güvenlik testleri yalnızca güvenlik açıklarının bilinmesine izin verdiğinden, bu onların kapalı oldukları anlamına gelmez. Bazı penetrasyon testlerinin ayrıntılarını inceleyelim. Bazı durumlarda, testler 3 aşamalı test şeklinde olabilir. Kara kutu, gri kutu veya beyaz kutu testleri olarak adlandırılan bu kademeli testler, güvenlik uzmanına verilen bilgi miktarına göre değişen testlerdir. Örneğin, bilgi güvenliği testlerinde, kara kutu, tüm bilgiler (şifreler ve diğer bilgiler) testlerinde herhangi bir bilgi olmadan yapılan testler, beyaz kutu testleriyle sağlanır. Renginden de anlaşılacağı gibi, gri kutu testlerine ne tam ne de eksik olan testler denir. 

Bilinmesi gereken bir diğer husus, yapılan testlerin devamlılığıdır. Değişen koşullar, yeni durumlar eklendi, bazı hatalar yapıldı veya geçen zamanlar bir sistemi tekrar savunmasız bırakabilir. Bu nedenle, bu testleri tekrarlamak ve belirli periyotlarda sürekliliği sağlamak için gereklidir. Uzmanlar ve yayınlanmış yayınlar, bu testlerin yılda en az bir defa dışarıda yapılmasını ve kurum dışında bir göz koşulunun gözlenmesini önerir. Penetrasyon testleri bir güvenlik çözümü veya fiziksel bir koruma sistemi değildir. Bu nedenle, alınan servisin ölçümünü bulunan zayıflık sayısına bakarak yapamazsınız. Bu nedenle, alınan hizmetin ayrıntılı raporu ve gerekirse bir son oturum toplantısının detayları sorgulanmalı ve incelenmelidir. Diğer bir sorun da harici pentest hizmetinin aynı firma ya da aynı uzman ile yapılmamasıdır. Sefer geçtikçe dış gözün amaçlarından biri kayboldu. Bunu önlemek için iki yılda bir şirket değişikliği isteniyor / öneriliyor.